לנתח לאחר פריקת כתף או לא לנתח, זאת השאלה..

by עומר @, Sunday, July 03, 2011, 14:22 (4680 days ago)

שלום רב!

חוויתי פריקת כתף קדמית שמאל פעם ראשונה (בנפילה בסקי) בגיל 16 ולאחריה נותחתי באורתוסקופיה.
פרקתי בשנית (שוב בנפילה רצינית בסקי) בגיל 25 ולאחריה ביצעתי שיקום שמרני (פיזיותרפיה בלבד) ללא ניתוח.
לפני כחודש (בגיל 31) פרקתי את הכתף בשלישית עקב נפילה חמורה במהלך משחק כדורעף חופים.
יצוין כי אני פעיל מאוד מבחינה ספורטיבית ואף משחק באופן חצי מקצועני כדורעף חופים אשר מאוד חשוב לי..

מבדיקת CT שנערכה לפני כשבועיים עולים הממצאים הבאים:
מבנה גרמי שבמור.
אין סימני פורוזיס.
מצב לאחר קיבוע שבר של הגלנואיד.
מודגמת דפורמציה קלה בקצה הדיסטאלי של הגלנואיד.
עמדה תקינה של ראש הזרוע בחלל הגלנואיד.
המפרק AC שמור.
רקמות רכות תקינות.

שאלתי היא האם ניתן/ מומלץ לחזור לפעילות ספורטיבית מלאה אף ללא התערבות כירורגית אלא באמצעות פיזיותרפיה וחיזוק הכתף?
אם כן- מתי אוכל לחזור לפעילות?
אם לא- מה יהיה טיב הניתוח שעלי לעבור, מתי אוכל לעשותו ומה יהא משך ההחלמה?

אודה על התייחסותכם המהירה!!!
עומר

by ערן רשף, Monday, July 04, 2011, 06:44 (4680 days ago) @ עומר

לגבי האם לנתח או לא...האם עשו לך גם בדיקת אם.אר.איי עם חומר ניגוד על מנת לאושש או להפריך קרעים בלברום?

הלברום הוא הרקמה אליה מתחברות הרצועות שמייצבות את הכתף. אם יש קרע בלברום (פציעת בנקרט) אז יש צורך בניתוח בד\"כ. סי.טי איננה בדיקה מספקת לדעתי במקרים כאלו שבהם יש פריקות חוזרות מרובות.

קשה לי לתת הערכה לגבי כמה זמן יארך השיקום אבל בד\"כ הוא אורך 3-4 חודשים מיום הניתוח אם ותחליט לבצעו.

יחד עם זאת, אתה כבר יכול להתחיל פיזיוטרפיה אינטסיבית שתכלול תנועתיות של הגב העליון, חיזוקי שרירי הרוטטור, שרירי השכמות האחוריות, יציבות ופרופריוספציה וטייפינג (חבישות).

לפי מה שאתה מתאר אין לך פריקות ספונטניות (פריוקת שקורות במהלך היום כמו לקום ממיטה, התמתחות, יש כאלה שפורקים אפילו כתוצאה משיעול וכדומה) והפריקות שלך קורות בעיקר בטראומות מאוד חזקות.

אם לא ימצאו ממצאים חריגים באם.אר.איי, תבצע פיזיותרפיה איכותית ואינטנסיבית שתכלול את כל הנ\"ל ופעם הבאה שאתה משחק כדורעף, סקי או עוסק בפעילות שעלולה לסכן את הכתף, תבקש מהפיזיותרפיסט שלך שיחבוש לך את הכתף. זה בהחלט יוריד את הסיכוי לפריקה.

בהצלחה

by עומר, Monday, July 04, 2011, 09:43 (4680 days ago) @ ערן רשף

ערן תודה על התשובה המהירה והמפורטת!
גם בהנחה שאין קרע בלברום (דרך אגב בפריקה הראשונה היה קרע בלברום והוא טופל ע\"י 2 עוגנים בניתוח) האם עדיין אוכל לחזור לספורט בלי חשש מפריקות חוזרות? הרי בניתוח אני אמור לחזור למעל 95% במצב הכתף..
שאלה נוספת- אם אכן אני הולך על ניתוח, מתי אוכל לטוס לחול (אני עובד הרבה בחול) מרגע הניתוח ולתפקד באופן בסיסי?

by ערן רשף, Monday, July 04, 2011, 16:44 (4679 days ago) @ עומר

תמיד יש סכנה לפריקה חוזרת. סיכויי ההצלחה אמנם גבוהים אבל כשרצועה נמתחת מעבר ליכולתה (כמו בפריקה) היא לעולם לא חוזרת למצבה הקודם- גם מהבחינה המכנית וגם מבחינת מערכת היציבות הדינמית. לגבי השאלה השניה- תלוי לאיזו רמת תפקוד אתה מתכוון. אם אתה מתכוון לעבודה משרדית רגילה ולתפקוד בסיסי יום-יומי (רחצה, לבוש וכו\') בדר\"כ אחרי 6 שבועות פחות או יותר. חזרה לספורט לוקחת עוד 6-8 שבועות.

by עומר, Monday, July 25, 2011, 23:30 (4658 days ago) @ ערן רשף

ערן, שוב שלום!

להלן ממצאי בדיקת MRI ארטרוגרפיה של כתף שמאל שערכתי ביום 21.7.11:
הטכניקה: תחת שיקוף הוזרקו לתוך מפרק הכתף 15 סמ\"ק של תמיסת 0.1 סמ\"ק גדוליניום
מהול ב -20 סמ\"ק סליין .
.ABER- עם דיכוי שומן במישורים שונים כולל בתנוחת ה T2- ו T1 בוצעה בתהודות MRI-
. התוויה קלינית : מעקב אחר פריקה.
ממצאים:
מפרק ה. A/C מודגם תקין .
הבורסה הסוב-אקרומיאלית הודגמה שמורה.
הגידים המסובבים הודגמו תקינים.
גיד הביצפס הודגם שמור.
מודגמים עוגנים בגלנואיד הקדמי עליון. מודגם פורמן סוב- לברלי.
מודגמים אותות חריגים בבסיס הלברום העליון, ללא עדות למעבר של חומר ניגוד- ייתכן שינויים פוסט ניתוחיים.
ללא עדות לנזק SLAP ברור.
בתנוחת ה ABER - מודגם קרע חלקי בבסיס הלברום הקדמי תחתון)חתך 6 סדרה 9, אקסיאליים 12-13 סדרה(3 - .
ללא עדות לבצקת של הגלנואיד בסמוך.
מודגם קרע ליניארי בבסיס הלברום האחורי תחתון עם חשד ליצירת ציסטה פרא-לברלית זעירה הנמשכת מאחורי מיטת הקרע בקוטר כ- 2 מ\"מ (חתך אקסיאלי 13 סדרה (3
הרצועות הגלנו-הומרליות מודגמות שמורות.
הקפסולה הודגמה שמורה.
מודגם נזק היל- זקס עם בצקת לשדית בסמוך.
לסיכום : כמתואר.

אודה להתייחסותך לממצאים הנ\"ל והאם ממצאים אלו משנים במשהו את המלצותיך..
עומר

by ערן רשף, Wednesday, July 27, 2011, 13:05 (4656 days ago) @ עומר

הי עומר
קשה לומר. מצד אחד הלברום העליון שתוקן ארתרוסקופית עם העוגנים עדיין יציב. מצד שני הלברום התחתון שלך (אספקטים קדמיים ואחוריים) מציג תמונה לא כל כך סדירה עם קרעים ועלול אכן לגרום לחוסר היציבות שאתה חש ולפריקות החוזרות (אל הלברום מתחברות הרצועות המייצבות את הכתף כך שאם הוא קרוע או לא יציב, נקודת העגינה של הרצועות מתערערת).
הקרעים במיוחד מתגלים בתנוחת הABER שהיא התנוחה של הכתף בה בד\"כ מתרחשות הפריקות- שהיד מורמת הצידה ומסובבת החוצה.

הנזק היל זקס הוא הנזק לעצם הגלנואיד (מעין \"מעיכה\" או \"השטחה\" של העצם) שנפגעה כנראה עוד בפריקה הראשונה כשעצם הזרוע נעה בחזקה קדימה ו\"החליקה\" על גבי הגלנואיד לכיוון הפריקה.ֿ מצב זה לא ישתנה ולא מתקנים אותו בניתוח- גם לא כל כך אפשר וגם לא נחוץ במיוחד.

אולי שווה באמת לנסות לבצע סדרה אינטנסיבית של פיזיותרפיה לחיזוק וייצוב כל מכלול הכתף אבל במקביל הייתי מתייעץ עם המנתח שלך לגבי האופציה לניתוח נוסף למקרה והפיזיותרפיה לא תהיה אפקטיבית.

בהצלחה

by עומר, Thursday, July 28, 2011, 11:26 (4656 days ago) @ ערן רשף

תודה על התשובה המהירה.
אני אכן מאוד נחוש להתגבר על הפציעה ללא ניתוח במיוחד לנוכח העובדה שאני כמעט ולא מרגיש כאבים או חוסר יציבות בכתף (למעט בלילה כאשר אני ישן עליה).
החשש שלי הוא מפריקה נוספת וההשלכה של פריקה כזו על סיכויי ההצלחה של ניתוח שבוודאי יבוא בעקבותיה..

by ערן רשף, Thursday, July 28, 2011, 23:41 (4655 days ago) @ עומר

בינתיים פשוט תוריד רמת פעילות משמעותית ותתחיל לחזק את כל מכלול הכתף והגב עליון ולאט תתחיל לחזור לפעילות ספורטיבית. אני ממליץ לך להתייעץ עם המנתח שלך לגבי ההמשך.

אני מבין ללבך...

שיהיה בהצלחה

RSS Feed of thread