חוסר איזון ברגליים

by יובל @, Saturday, October 02, 2010, 22:47 (3524 days ago)

שלום רב
לפני כשנה עברתי ניתוח מניסקוס בברך ימין שלאחריו עשיתי פיזיותרפיה של 3-4 חודשים (שבסופם התגייסתי לצבא). בצבא לא ממש המשכתי לעשות תרגילי פיזיותרפיה (מפאת חוסר זמן), ורק בחודשיים האחרונים חזרתי לעשות תרגילים.
הבעיה שלי היא כזאת - כאשר אני נשען \"חזק\" (מפעיל הרבה לחץ על הרגל ע\"י נעיצת כף הרגל ברצפה לדוג\') על רגל ימין (הרגל המנותחת), היא רועדת (כנראה בגלל חולשה בשריר), לעומת רגל שמאל שנשארת יציבה באותה רמה של הפעלת כח.

השאלה שלי היא - האם מצב כזה תקין? בכל זאת, עשיתי פיזיותרפיה במשך 3-4 חודשים יום יום וחיזקתי את הרגל וחזרתי לעשות כך גם בחודשיים האחרונים, מה הסיבה לחולשה הגדולה הזאת בשריר? ומה עלי לעשות בשביל לתקן את זה?

תודה רבה!

חוסר איזון ברגליים

by ערן רשף, Sunday, October 03, 2010, 07:25 (3524 days ago) @ יובל

אני לא יודע ממה היתה מורכבת תכנית הטיפול שלך אבל לאחר ארתרוסקופיה למניסקוס אחד הדברים שרואים בנוסף לחולשה היא חוסר יציבות. בכל מפרק, רצועה, גיד, עור ושריר בגוף קיימים חיישנים קטנים שתפקידם לשלוח אינפורמציה למוח בנוגע למנח הגפה הם נקראים פרופריוסנסורים. המוח מעבד את המידע ושולח פקודות לשרירים להתכווץ ככה או ככה ע\"מ לשמור על היציבות. לאחר ניתוח (גם אם הוא פולשני במידה מועטה כמו ארתרוסקופיה) חלק מחיישנים אלו נפגמים בין היתר בגלל שקפסולת המפרק נפגמת מעט והברך הופכת לפחות יציבה. זו סיבה אחת. סיבה שניה היא שיכול להיות שלא עבדת מספיק על חיזוק השרירים.

אם אין כאב כרגע בברך, טווחי התנועה מלאים ואתה מתפקד כרגיל לחלוטין, אולי כדאי לחזור לפיזיותרפיסט שיכין לך תכנית אימון שתשלב מרכיבים של חיזוק כל שרירי הגפה התחתונה (כולל ישבן, ירך אחורית וקדמית, רצפת אגן וגם בטן) ותרגילי שיווי משקל ויציבות סטטים ודינמים (שאותם רצוי לעשות מס\' פעמים ביום) ולראות אם המצב משתפר בתוך מס\' שבועות.

לא יהיה מקצועי מצדי לתת לך תרגילים כאן דרך המדיה.

בהצלחה

RSS Feed of thread
powered by my little forum